Správný podklad pod metrážový koberec


Klíč k dlouhé životnosti a perfektnímu vzhledu
Výběr správného podkladu pod metrážový koberec je nezbytný pro jeho dlouhodobou životnost, pohodlí a estetický vzhled. I když koberce dokáží zvládnout určité nerovnosti, špatný podklad se po čase může propsat do vzhledu koberce a způsobit nerovnosti, které budou viditelné i na povrchu. Pojďme se podívat na klíčové faktory, které byste měli zvážit při přípravě podkladu pod metrážový koberec.

Příprava podkladu

 1. Vyrovnání Povrchu:
 2. Čistota a suchost:
  • Povrch musí být čistý a suchý. Prach, špína nebo vlhkost mohou negativně ovlivnit přilnavost lepidla a způsobit problémy s plísní nebo zápachem. Doporučuje se důkladně vyčistit a vysušit podklad před pokládkou koberce.
 3. Případné použití podložky:
  • Podložka pod koberec může být důležitá nejen pro komfort při chůzi, ale také pro akustickou izolaci a tepelnou izolaci. Kvalitní podložka může výrazně prodloužit životnost koberce tím, že snižuje jeho opotřebení.


Typy podkladů

 1. Betonové podlahy:
  • Betonové podlahy musí být dobře vyrovnané, čisté a suché
 2. Dřevěné podlahy:
  • U dřevěných podlah je důležité zajistit, aby byly pevné a bez prasklin nebo mezer. Pro případné vyrovnání doporučuje se použití kobercové podložky, která vyrovná drobné nerovnosti a poskytne potřebnou izolaci. Nebo na dřevěnou podlahu připevnit např. OSB, nebo Durelis desky, který udělají povrch rovný
 3. Staré koberce:
  • Pokládání nového koberce na starý se obecně nedoporučuje, protože nerovnosti a opotřebení starého koberce se mohou projevit na povrchu nového koberce.


Jaké výhody může mít přidání kvalitní kobercové podložky?

 1. Zvýšení komfortu:
  • Kvalitní podložka zvyšuje komfort při chůzi, což je zvláště důležité v obytných prostorech, kde trávíte hodně času.
 2. Akustická izolace:
  • Podložka pomáhá snížit hluk, což je výhodné v bytech nebo domech s více patry. Tlumí kroky a zajišťuje klidnější prostředí.
 3. Tepelná izolace:
  • Kvalitní podložka přispívá k lepší tepelné izolaci, což je důležité zejména v chladnějších měsících. Udržuje teplo v místnosti a zvyšuje energetickou účinnost.
 4. Ochrana koberce:


Závěr

Správný podklad je klíčový pro dlouhodobý úspěch instalace metrážového koberce. Kvalitní příprava podkladu a výběr vhodné podložky jsou nezbytné pro zajištění komfortu, estetického vzhledu a trvanlivosti vašeho nového koberce. I když koberec dokáže zvládnout určité nerovnosti, špatný podklad se po čase může propsat do vzhledu koberce a způsobit nerovnosti, které budou viditelné i na povrchu. Investice do správného podkladu se tak dlouhodobě vyplatí a zajistí, že váš koberec bude vypadat skvěle po mnoho let.

A nezapomeňte...

Když podlahy, tak Plotz!