Lino vs. PVC

Když se řekne lino, linoleum nebo PVC, mnoho lidí si pod tímto pojmem představí jedno a totéž. Je to ovšem pravda? Možná budete překvapeni, ale NENÍ! Jedná se totiž o dva zcela odlišné materiály...

PVC (neboli polyvinylchlorid) je synteticky vyrobený materiál s vysokým podílem chlóru. PVC podlaha, se kterou se běžně setkáváme, se obvykle skládá z několika vrstev: textilní podklad, pěnová vrstva, stabilizační vrstva, vrstva s dekorem, nášlapná vrstva a ochranná vrstva.

Vrstvy PVC s podložkou LONG LIFE TEX

Díky složení PVC je možné vyrábět podlahy s různými stupni odolnosti, izolačními vlastnostmi i dekory, a to od dřevěných parket a prken, přes dlažbu, betonové a kamenné vzory a mnoho dalších zajímavých a žádaných dekorů.

Věrné napodobení dřeva
PVC SKARA 2353

PVC podlahy je možné využít téměř do všech možných prostor, ať už se jedná o rodinný či panelový dům, firmu, obchod, hotel, nebo továrnu s extrémním zatížením.

Výhody PVC podlahy jsou především nízká pořizovací cena, velký výběr různých dekorů, relativně snadná montáž, jednoduchá údržba a při správné péči i dlouhá životnost. PVC podlahy také mají dobré zvukově izolační vlastnosti, jsou vodě odolné a oproti tvrdým podlahám i příjemnější na pochůznost.

Linoleum (zkráceně lino) je přírodní materiál, který se vyrábí převážně z lněného oleje (zde vzniklo jeho jméno), korkového prachu, dřevěné nebo pískovcové moučky, pryskyřice a barevných pigmentů. Podklad je tvořen nejčastěji jutovou tkaninou nebo plátěnou podložkou.

Ukázka dekorů linolea

Linoleum tak oproti PVC lépe izoluje teplo i zvuk a navíc je velmi pružné a díky tomu tak lépe odolává případným vrypům a oděrům. Linolea se vyrábí převážně v jednobarevných nebo melírovaných dekorech a často i ve výrazně sytých barvách. U linolea se můžeme také setkat se snahou napodobit kresbu dřeva, ale vzhledem k výrobním postupům to není lehké a výsledek je spíše rozpačitý (u PVC se dekory vyrábí pomocí tisku a díky tomu je možné dekor dřeva napodobit opravdu věrohodně).

Mezi další výhody lina můžeme přidat i to, že nepřitahuje prach, proto je vhodnější pro alergiky a při správné údržbě má delší životnost než  PVC. Navíc (ne, že by to chtěl někdo z nás zažít), při hoření se do ovzduší neuvolňují žádné toxické ani karcinogenní látky.

Nevýhodou je, že pokládka lina je mnohem náročnější a to jak technicky, tak i finančně. Zde výrazně doporučujeme využít při pokládce naše služby.  Za větší investici však dostanete vyšší komfort, odolný materiál a také o trochu více přírody do interiéru.

Veškeré materiály lze vidět na naší prodejně ve Slatiňanech, popřípadě i na e-shopu www.nabidkapodlah.cz. V naší nabídce naleznete velký výběr PVC, tak i přírodního linolea a mnoha dalších zajímavých materiálů.  Navštivte nás na naší prodejně ve Slatiňanech, rádi Vám poradíme a pomůžeme s výběrem nové podlahy nebo zrenovujeme stávající. Podlahy si můžete pouze zakoupit a položit svépomocí anebo pokládku přenechat našemu profesionálnímu týmu, který Vám zajistí jak vyrovnání a přípravu podkladu, tak vlastní montáž včetně likvidace staré krytiny.